Chyba
  • Zobrazovacia šablóna je nedostupná. Spojte sa s administrátorom webových stránok, prosím.

Minerály a drahokamy

Minerály a drahokamy

Oboznámme sa s pojmom minerál, drahý kameň či drahokam. Čo je diamant, rubín, smaragd alebo akvamarín?

 

Je viac ako 4000 prirodzene vyskytujúcich minerálov, anorgatických pevných látok, na Zemi. Majú charakteristické chemické zloženie a špecifické kryštalické štruktúry. Sú tvorené z jednoduchých molekúl alebo jednotlivých ich prvkoch usporiadaných v reťazci alebo v trojrozmerných poliach.
  

 

Minerály sú zvyčajne tvorené tak,  že sa roztavená hornina alebo magma ochladí alebo tým, že sa oddelia z minerálnej vody (napr. v podzemných jaskyniach). Všeobecne platí, že minerálne častice sú malé, tvoria sa v rámci uzavretých priestorov, ako sú lávové prúdy. Veľké kryštály nájdené v geódach a iných skalách sú relatívne zriedkavé.

Skaly sú vytvorené z klbiek alebo zmesí minerálov. Minerály a horniny ovplyvňujú vývoj reliéfu a tvoria prírodné zdroje ako je zlato, cín, železo, mramor a žula.

Kremičitany vrátane kremeňa, sľudy a drahé minerály ako smaragdy, sú najbežnejšou triedou minerálov. Oxidy, sulfiny, sírany, uhličitany a halogenidy sú ďalšie významné minerálne triedy.

 

Drahé kamene

    

Mnohé nerasty tvoria krásne kryštály, ale najcennejšie zo všetkých sú drahokamy. Neupravené drahokamy vyzerajú často celkom obyčajne. Až keď sú brúsené a leštené, získajú lesk a pozlátko, čo ich robí cennými. Historicky boli drahokamy rozdelené na drahé a menej drahé triedy. Existuje rad polodrahokam-drahokam, avšak diamanty, rubíny, zafíry a smaragdy sú kvalifikované ako "vzácne".

    

Diamanty, z atómov uhlíka, sú najtvrdšou prírodnou látkou, nájdenou na Zemi. Vytvorili sa pod extrémne vysokým tlakom, stovky kilometrov pod Zemou. Sú najdené na niekoľkých pár miestach po celom svete. Grafit je tiež vyrobený z atómov uhlíka, ale s rôznym usporiadaním, čo vysvetľuje, prečo je diamant najtvrdší nerast a grafit je jedným z najmäkších.

    

Rubíny sú tvorené minerálom zvaným korund, zloženým z oxidu hlinitého. Červená farba je spôsobená stopami chrómu. Korund tvorí tiež zafír v mnohých farbách, ktoré pochádzajú väčšinou zo stopových zmesí železa, titánu a chrómu.

   

Smaragdy sú tvorené minerálom zvaným beryl, ktorého chemický vzorec je komplex zmesi berýlia, hliníka, kremíka a kyslíka. Farba vychádza zo stôp chrómu a vanádu. Rôzne stopové prvky môžu produkovať iné farby, čím vzniká polodrahokam ako je akvamarín.

  

Minerály a drahokamy sú klasifikované podľa fyzikálnych vlastností, vrátane tvrdosti, lesku, farby, hustoty a magnetizmu.