Chyba
  • Zobrazovacia šablóna je nedostupná. Spojte sa s administrátorom webových stránok, prosím.

Staroveká krása - Perly

Perla je vzácny prírodný materiál. Je tvrdá, lesklá a guľatá.  Vytvára sa v živočíchoch ustriciach alebo v perlorodkách. Kvôli svojej vysokej hodnote sa perly pestujú aj umelo. Sú zložené z vrstiev uhličitanu vápenatého. Ideálne perly sú dokonalo guľaté a hladké. Využívajú sa v šperkárstve najmä do kolekcií šperkov. Najčastejšie sa vsádzajú do náušníc, prsteňov, náhrdelníkov a náramkov. Aby ukázali svoju krásu, tak ich netreba nijak upravovať ani brúsiť. Ako delíme perly?

Ako sa rucne vybera perla z musle

Perly delíme na:

  • Morské perly

 

Prírodné perly:

Sú veľmi vzácne. Kupujú sa prevažne na aukciách. Vznikajú tak, že sa do schránky ustrice dostane cudzie teliesko, napr. zrnko piesku. Ustrica vytvorí obrannú reakciu, začne vylučovať perleťovú hmotu. Tá sa usadí na cudzom teliesku. V jednej ustrici sa môže vyvíjať naraz len jedna perla.


Perly z chovov:

Sú najčastejšie predávanými perlami. Vznikajú ako prírodné perly, rozdiel je len v tom, že cudzie teliesko sa do ustrice zavedie úmyselne. Doba rastu perly se pohybuje od jedného roka do niekoľkých rokov. Perly sa chovajú v Číne, v Japonsku, na Tahiti a vo Vietname.

 

  • Sladkovodné perly 


Sladkovodné perly sú prodokované v perlorodke riečnej. Sladkovodné perly sú lacnejšie ako morské. V perlorodke riečnej môže rásť súčastne až 20 perál.
  • Neprírodné "perly" 


Využívajú sa ako ozdoba pre bižutériu. Aj keď by sme nemali spomínať tieto "perly", na trhu sa objavujú aj tieto typy:

Strojovo vyrábané "perly": 

Perly sa vyrábajú spôsobom, že na jardo sa nanesie perleťová vrstva.

Sklenené "perly": 

Sú vyrábané v továrňach. Celá perla je vyrobená z jedného typu materiálu.

Klenotníci a perly

Mnoho klenotníkov s perlami nepracuje. Významným zástancom perál je spoluzakladateľ firmy Dower & Hall, šperkár Dan Dower. Prezradil, prečo sa navždy zamiloval do perál: "Ja a moja žena a zároveň obchodná partnerka Diane sme prvýkrát začali pracovať s perlami pred 15 rokmi, keď na trh prišli sladkovodné perly v dobrej kvalite a v zaujímavých farebných škálach – obzvlášť zaujímavá bola pávovo sivá, s jej odleskami jemne dúhovej fialovej a zelenej. Perly výborne dopĺňali náš dizajn strieborných šperkov, ktoré sme vyrábali. Prívesky sme mohli zavesiť na jednoduchú retiazku z perál, čím sme z jedného ručne robeného kúsku vytvorili výraznejší náhrdelník za cenu skoro rovnakú ako cenu striebornej retiazky. To bolo na začiatku našej podnikateľskej dráhy, kedy si ženy začali sami nakupovať polodrahokamy osadené v dizajnérskych kúskoch. Nové farby perál a ich rozmanité veľkosti a váhy dopĺňali módne trendy danej doby. Dámy nosili doplnky k ich outfitom z pravého striebra a farba doplnkov hrala rozhodujúcu úlohu. Síce nám to dnes môže pripadať ako klasický štandard, v tej dobe to bol veľký odklon od bižutérie z kovu, skla alebo falošných perál.
V týchto dňoch, počas finančnej krízy, sa šperkári znovu navracajú k bižutérii a nepravým doplnkom, ale z mojej skúsenosti môžem povedať, že sú tu stále nároční zákazníci, ktorí hľadajú skutočnú kvalitu strieborných a sladkovodných perál, očarenie perlami, ktoré nás viedlo k ich kombinácii s našimi striebornými vzormi, je rovnako aktuálny aj dnes, ako keď sme začínali."