Chyba
  • Zobrazovacia šablóna je nedostupná. Spojte sa s administrátorom webových stránok, prosím.

Perly pre dizajnérske šperky

Maria Fyodorovna, perlove sperky

Dúhový lesk perál v šperku očarúvava širokú verejnosť svojou krásou. Podnecujú fantáziu a dokonca sa im prisudzujú aj zázračné a liečivé vlastnosti. Perly najkrajšie vyniknú v perlových kolekciách. Prvé správy o použití perál sú staré až 4000 rokov a nachádzajú sa v egyptských papyrusoch. Perly nosievali ako klenoty a ozdoby, na odevoch alebo vo vlasoch, príslušníci najvyšších spoločenských vrstiev (panovníci, cirkevní hodnostári, vyššia vrstva). Iba tí, si ich mohli dovoliť kúpiť.  

 

Pre dizajnérske perlové šperky sa vužívajú len tie najkvalitnejšie perly, často kupované v aukciách a predávané v obchodoch so šperkami za rôzne ceny. Najcennejšie sú morské prírodné perly.

Pri perlách sa hodnotia parametre ako je:

 

Veľkosť perly 

Každý milimeter je pri perle dôležitý. Čím väčšia, tým cennejšia.

Farba perly

Perly majú rôznorodé farby. Najbežnejšie pre nás sú biele perly. Farebnosť a nádych farby je rozličná, od bielej až po čiernu (ružová, zlatistá, ...).

Tvar perly

Perly nie sú len guľaté. Majú rôzne tvary. Najcennejšie sú dokonale guľaté perly.

Lesk perly

U perly je schopnosť odrážať svetlo závislé od kvality (hrúbky) perlete. Čí je lepší odraz od povrchu perly, tým je kvalitnejšia a cennejšia.

Povrch perly

Najcennejšie perly majú povrch hladký, bez škvŕn, jamôčok, trhiniek a i. poškodení.

Druhy perál

Základné druhy perál sú:

Perly Akoya pochadzaju z Ciny, Japonska alebo VietnamuPerly Akoya

Pocházajú z Číny, Vietnamu, Japonska. Ich názov znamená po japonsky - slaná voda. Ich veľkosť je 5 až 9 mm. Sfarbenie môže byť krémové, ružové, strieborné, zelené. V teplejších vodách, pri čínskom pobreží zvyčajne perly rastú 2 x rýchlejšie ako v chladných japonských vodách.

Tahitské perlyVzacne a vynimocne tahitske perky

Vytvárajú ich zvláštne druhy ústric, s čiernymi okrajmi, v oblasti Francúzkej Polynézie. Sú vzácne, lebo tieto druhy ustric sa nechovajú ľahko a produkujú rôznorodé perly.

Perly z juzneho PacifikuPerly z južného Pacifiku

Tieto perly sa pestujú najmä v Austrálii, na Barme, v Indonézii.Merajú 10 - 20 mm. Predávajú sa za vysoké ceny. Majú zafarbenie biele, žlté, žltooranžové, modrasté.

Perly MabePerly Mabe sa vyuzivaju pre svoj tvar do prstenov a nausnic

Majú tvar pripominajúci pologuľu, pretože vznikajú na stene schránky ústrice. Kvôli svojmu tvaru sa používajú najmä do šperkov, ako sú prstene, náušnice, kde sa upevnia plochou stranou. Pestujú sa v Japonsku, Číne a USA.